CLU Women's Track & Field History

ROSTERS

2010-11 - 2011-12 - 2012-13 - 2013-14 - 2014-15 - 2015-16 - 2016-17 - 2017-18


YEAR-BY-YEAR RESULTS (Since 2007)
Year
SCIAC
NCAA
T-5th
N/A
3rd
N/A
2nd
N/A
2nd
T-31st
3rd
T-76th
T-1st
T-20th
2nd
T-33rd
1st
T-11th
5th
T-15th
3rd
T-16th
6th
N/A
6th
N/A

NCAA DIVISION III INDIVIDUAL NATIONAL CHAMPIONS (3)

2016 Allie Hadley – Javelin
2015 
Melissa Skiba – 5000 meter run 
2012
 Britlyn Garrett – Javelin


NCAA All-American Selections

2016 
Allie Hadley – Javelin (1st)*
2016 Amanda Hamilton – Triple Jump (5th)
2015
 Allie Hadley – Javelin (4th)
2015 Melissa Skiba – 5000m (1st)
2014 Allie Hadley – Javelin (2nd)
2014 Amanda Hamilton – Triple Jump (6th)
2014 Melissa Skiba – 5000m (2nd)
2013 Allie Hadley – Javelin (7th)
2013 Melissa Skiba – 5000m (3rd)
2012 Britlyn Garrett – Javelin (1st)
2011 Toccoa Kahovec – Steeplechase (8th)
2010 Christa Youngern – Discus (8th), Hammer Throw (2nd)
2006 Heather Warden – 1500m (Top 8)

*first four-time All-American in NCAA era for Cal Lutheran


USTFCCCA West Region Women's Coach of the Year

Matt Lea 2014

USTFCCA West Region Women's Assistant Coach of the Year

Lucas MacKay 2010
Geno Sullivan 2014

USTFCCCA West Region Track Athlete of the Year

Melissa Skiba 2015
Melissa Skiba 2013

USTFCCCA West Region Field Athlete of the Year

Allie Hadley 2015 


SCIAC CHAMPIONSHIPS (2)

2012, 2014


AIAW REGION 8 CHAMPIONSHIPS (1)

1981


NCAA NATIONAL CHAMPIONSHIP QUALIFIERS

2018 Kelsey Rouse - Heptathlon
2017
Kendall Guidetti - Long Jump
2016 
Allie Hadley – Javelin
2016 
Amanda Hamilton – Long Jump, Triple Jump
2015 
Allie Hadley – Javelin
2015 Amanda Hamilton – Triple Jump
2015 Melissa Skiba – 5000 meter run
2014 
Lauren Rohach – Long Jump, 4x 100m relay
2014 Allie Hadley – Javelin
2014 
Kendall Sauter – 4x 100m relay 
2014 Melissa Skiba – 5000 meter run
2014 
Amanda Hamilton – Triple Jump, 4x 100m relay
2014 
Amy Galipeau – 4x 100m relay 
2013 
Ashley Frese – 1500 meter run
2013 
Amy Galipeau –4x 100 meter relay 
2013 
Amanda Hamilton – Triple Jump (9th)4x 100m relay
2013 
Allie Hadley – Javelin (7th)
2013 
Lauren Rohach – Long Jump (15th), 4x 100m relay 
2013
 Kendall Sauter – Long Jump (11th), 4x 100m relay 
2013 
Melissa Skiba – 5000 meter run (3rd) 
2012
 Britlyn Garrett – Javelin (1st)
2012 
Erica Whitley – High Jump (T-16th)
2011
 Britlyn Garrett – Javelin (18th)
2011 Toccoa Kahovec – Steeplechase (8th)
2010
 Christa Youngern – Discus (8th), Hammer Throw (2nd), Shot Put
2009
 Christa Youngern – Hammer Throw (11th)
2008 
Cassandra Anderson – Heptathlon (16th)
2008 Christa Youngern – Hammer Throw
2006
 Heather Worden – 1500 meter run
2005
 Heather Worden – 1500 meter run
1992 
Pam Beaver – Heptathlon (10th)
1991 
Lisa Askins – Marathon 
1991 Pam Beaver – Heptathlon (15th)
1991 Christine McComb – Marathon 
1991 Heidi Peterson – 1500 meter run (15th)
1991 Dena Pierce – Marathon (29th)


NCAA NATIONAL CHAMPIONSHIP FINISHERS

2018 Kelsey Rouse - Heptathlon (20th)
2017
Kendall Guidetti - Long Jump (22nd)
2016 
Allie Hadley – Javelin (1st)
2016 
Amanda Hamilton –Long Jump (11th), Triple Jump (5th)
2015 
Allie Hadley – Javelin (4th)
2015 
Amanda Hamilton – Triple Jump (13th)
2015 
Melissa Skiba – 5000 meter run (1st)
2014 
Allie Hadley – Javelin (2nd)
2014 
Amanda Hamilton – Triple Jump (6th)
2014 
Melissa Skiba– 5000 meter run (2nd)
2013 
Allie Hadley – Javelin (7th)
2013 
Melissa Skiba – 5000 meter run (3rd)
2012 
Britlyn Garrett – Javelin (1st)
2011
 Toccoa Kahovec – Steeplechase (8th) 
2010 
Christa Youngern – Discus (8th), Hammer Throw (2nd)
2006 
Heather Worden – 1500 meter run 


SCIAC INDIVIDUAL CHAMPIONS

2018 Kendall Guidetti - Long Jump
2017 Kendall Guidetti - Long Jump
2016 Allie Hadley – Javelin
2016 Amanda Hamilton – Triple Jump
2016 Carlie Burow – 400m Hurdles
2016 Sabrina Sewell, Anna Schlosser, Amanda Hamilton, Teigan Schentrup – 4x100m Relay
2015 Allie Hadley – Javelin
2015 
Amanda Hamilton – Triple Jump
2015 Melissa Skiba – 1500 meter run, 5000 meter run 
2014 
Allie Hadley – Javelin
2014 
Melissa Skiba – 800 meter run, 1500 meter run
2014 
Lauren Rohach – 200 meter dash
2013 
Ashley Frese – 800 meter run
2013 
Allie Hadley – Javelin
2013 
Amanda Hamilton – Triple Jump
2013 
Melissa Skiba – 1500, 5000 meter run
2013 
Kendall Sauter, Lauren Rohach, Amanda Hamilton, Amy Galipeau – 4x100m Relay 
2012 
Julea Juarez - 400m
2012 Britlyn Garrett - Javelin
2012 Kendall Sauter, Amy Galipeau, Taryn Thordarson, Julea Juarez - 4x100m Relay 
2012 Lauren Rasmussen, Lauren Rohach, Melissa Muntzel, Julea Juarez - 4x400m Relay 
2011 
Toccoa Kahovec – 3,000m Steeplechase
2011 Erica Whitley – High Jump
2010 
Toccoa Kahovec – 3,000m Steeplechase
2010 Christa Youngern – Discus, Hammer Throw, Shot Put
2009 Christa Youngern – Hammer Throw, Shot Put
2009 Brett Cornejo, Kara Komarzec, Melissa Muntzel, Jordan Bebber – 4x100m Relay Team 
2008
 Christa Youngern – Hammer Throw, Shot Put
2008 Brett Cornejo, Kara Komarzec, Precious Wheat, Jordan Bebber – 4x100m Relay Team 
2007
 Ashley Fleming – Hammer Throw
2007 Christa Youngern – Discus
2006 Heather Worden – 1,500m
2005 Heather Worden – 800m, 1,500m 
2000 
Chelsea Christensen – 800m
2000 Amanda Daily – Discus
1994 
Tara Thomas – 400m


ALL-SCIAC SELECTIONS

2018
Alexa Barnes - Discus Throw
Kendall Guidetti - Long Jump
Morgan Snyder - Triple Jump

2017
Ana Cordoba - 4x100m Relay Team
Sarah Dearborn - 4x100m Relay Team
Kendall Guidetti - Long Jump, 4x100m Relay Team
Kelsey Rouse - High Jump

2016
Carlie Burow - 400m Hurdles, High Jump, 4x100 Relay Team
Allie Hadley - Javelin
Amanda Hamilton - Triple Jump, 100m, 200m, 4x100 Relay Team
Anna Schlosser - 4x100 Relay Team
Emily Ginter - Pole Vault
Kelsey Rouse - High Jump
Sabrina Sewell - 4x100 Relay Team
Teigan Schentrup - 4x100 Relay Team

2015 
Carlie Burow – 4x400 Relay Team
Allie Hadley – Javelin
Amanda Hamilton – Triple Jump, 4x400 Relay Team
Anna Schlosser – 4x400 Relay Team
Savannah Sipes – 4x400 Relay Team
Melissa Skiba – Athlete of the Year, 1500 meter run, 5000 meter run

2014
Lauren Rohach – 200m, 400m, Long Jump
Amanda Hamilton – Triple Jump, 400m Hurdles
Brianna Panapa – Hammer Throw, Javelin, Discus, Shot Put
Melissa Skiba – 800 meter run, 1500 meter run
Ashley Frese – 1500 meter run 
Mary Case – Pole Vault, Long Jump
Tori Dahl – Discus, Shot Put
Amy Galipeau – 100m
Kendall Sauter – Long Jump
Allie Hadley – Javelin
Natalie Bullock – 3000m Steeplechase
Sheyenne Machida – Pole Vault
Kendall Sauter, Lauren Rohach, Amanda Hamilton, Amy Galipeau – 4x 100m Relay Team
Lauren Rohach, Daniela Sullivan, Amanda Hamilton, Amy Galipeau – 4x 400m Relay Team

2013 
Kendall Sauter – 100m, Long Jump
Lauren Rohach – 200m, 400m, Long Jump
Ashley Frese – 800m, 1500m
Melissa Skiba – 1500m, 5000m
Lauren Kennedy – 110m Hurdles 
Amanda Hamilton – Triple Jump, 400m Hurdles
Mary Case – Long Jump
Brianna Panapa – Shot Put, Discus
Allie Hadley – Javelin 
Kendall Sauter, Lauren Rohach, Amanda Hamilton, Amy Galipeau – 4x100m Relay Team
Daniella Sullivan, Amanda Hamilton, Audrey Dow, Lauren Rohach – 4x400m Relay Team 

2012
Julea Juarez - Athlete of the Year400m, 200m
Jackie De la Paz  – Discus, Hammer, Shot Put
Taryn Thordarson  – 100m, Triple Jump
Lauren Rohach  – 200m, Long Jump
Melissa Muntzel  – 200m, 400m
Charissa Shoecraft  – Long Jump, Triple Jump
Tori Dahl  – Shot Put, Discus
Britlyn Garrett  – Javelin, Discus
Erica Whitley  – High Jump
Amy Galipeau  – 100m
Lauren Kennedy  – 100m Hurdles 
Lauren Rasmussen  – 400m Hurdles
Kendall Sauter  – Long Jump
Mary Case  – Long Jump
Kaylin Garcia  – High Jump
Kendall Sauter, Amy Galipeau, Taryn Thordarson and Julea Juarez – 4x100m Relay Team
Lauren Rasmussen, Lauren Rohach, Melissa Muntzel and Julea Juarez – 4x400m Relay Team 

2011
Aly Anderson – Hammer Throw
Erica Carter – Discus, Hammer Throw
Tori Dahl – Discus
Jackie de la Paz – Hammer Throw
Kaylin Garcia – High Jump
Britlyn Garrett – Javelin 
Kourtney Jones – Triple Jump
Julea Juarez – 200m, 400m
Toccoa Kahovec – 1,500m, 3,000m Steeplechase
Lauren Kennedy – 100m Hurdles
Lauren Rohach – 800m
Kendall Sauter – Long Jump
Erica Whitley – High Jump
Kendall Sauter, Amy Galipeau, Jaleesa Robinson, Julea Juarez – 4x100m Relay Team
Melissa Muntzel, Lauren Rohach, Nicole Camarillo, Julea Juarez – 4x400m Relay Team 

2010
Aly Anderson – Hammer Throw
Erica Carter – Discus, Hammer Throw, Shot Put
Jackie de la Paz – Discus, Shot Put
Kaylin Garcia – High Jump
Britlyn Garrett – Javelin 
Toccoa Kahovec – 1,500m, 3,000m Steeplechase
Kara Komarzec – 100m, 200m, Long Jump
Luciana Lapp - Discus
Jessica Predovic – 100m, 200m, Long Jump, Triple Jump
Lilly Price – 400m Hurdles
Lauren Rasmussen – 400m Hurdles
Ember Reyes – High Jump
Jaleesa Robinson – Long Jump
Taryn Thordarson – Triple Jump
Christa Youngern – Discus, Hammer Throw, Shot Put
Kara Komarzec, Taryn Thordarson, Jaleesa Robinson, Jessica Predovic – 4x100m Relay Team
Lilly Price, Jessica Predovic, Lauren Rasmussen, Kara Komarzec – 4x400m Relay Team 

2009
Erica Carter - Discus
Molly Clancy – Pole Vault
Brett Cornejo – 100m, 200m, 100m Hurdles
Keli Fuquay – 100m Hurdles
Britlyn Garrett - Javelin
Kourtney Jones – Triple Jump
Toccoa Kahovec – 1,500m
Kara Komarzec – 100m, Long Jump
Lucianna Lapp - Javelin
Melissa Muntzel – 200m
Jessica Predovic – Triple Jump
Ember Reyes – High Jump
Jaleesa Robinson – High Jump, Long Jump
Christa Youngern – Discus, Hammer Throw, Shot Put
Brett Cornejo, Kara Komarzec, Melissa Muntzel, Jordan Bebber – 4x100 Relay Team
Julea Juarez, Melissa Muntzel, Brett Cornejo, Jordan Bebber – 4x400m Relay Team 

2008
Casey Anderson – 100m Hurdles, 400m Hurdles, High Jump
Molly Clancy – Pole Vault
Brett Cornejo – 100m, 200m, 100m Hurdles,
Nicole Flanary – 3,000m Steeplechase
Kourtney Jones – Triple Jump
Kara Komarzec – 100m 
Precious Wheat – 100m
Christa Youngern – Discus, Hammer Throw, Shot Put
Brett Cornejo, Kara Komarzec, Precious Wheat, Jordan Bebber – 4x100m Relay Team
Brett Cornejo, Jordan Bebber, Kara Komarzec, Casey Anderson – 4x400m Relay Team 

2007
Casey Anderson – 100m Hurdles, Long Jump
Brett Cornejo – 100m, 100m Hurdles
Ashley Fleming – Hammer Throw
Renee Hill – Shot Put
Jessica Predovic – Triple Jump
Jessica Schroeder – 1,500m
Christa Youngern – Discus, Shot Put
Brett Cornejo, Jordan Bebber, Jessica Predovic, Amber Anderson – 4x100m Relay Team 

2006
Casey Anderson – High Jump, Long Jump
Brett Cornejo – 100m
Ashley Fleming – Hammer Throw
Jessica Schroeder – 1,500m
Heather Worden – 800m, 1,500m
Brett Cornejo, Casey Anderson, Jordan Bebber, Denise French – 4x100m Relay Team
Jordan Bebber, Casey Anderson, Heather Worden, Alex Nairy – 4x400m Relay Team

2005
Casey Anderson – High Jump 
Tiffany Pfeifer – Discus 
Heather Worden – 800m, 1,500m
Chelsey Wright – Shot Put
Denise French, Lindsay Buffkin, Shelby Purmort, Tiffany Pfeifer – 4x100m Relay Team
Denise French, Heather Worden, Tiffany Linville, Lindsay Bufkin – 4x400m Relay Team

2004
Heather Worden – 1,500m

2003
Denise French – 200m, 400m, Long Jump
Emma Holman – 3,000m
Lindsey Moore – 800m
Ashleigh Poulin – Pole Vault
Heather Worden – 1,500m
Leah Bingham, Denise French, Lauren Mooney, Jacquie Ramirez – 4x100m Relay Team
Denise French, Lindsey Moore, Katy Svennugsen, Jacqueline Ramirez – 4x400m Relay Team 

2002
Kristy Fischer – 1,500m
Elizabeth Hergert – High Jump
Aubrey Hutchison – 400m
Chelsea Prater – 400m Hurdles
Dereem McKinney – High Jump
Lauren Mooney, Aubreigh Hutchison, Jackie Ramirez, Chelsea Prater – 4x100m Relay Team
Chelsea Prater, Aubreigh Hutchison, Lauren Mooney, Kristy Fischer – 4x400m Relay Team 

2001
Heather Green – Shot Put
Lisa Pearce – 1,500m 
Jamie Pearcy – 800m
4x100m Relay Team
4x400m Relay Team 

2000
Chelsea Christensen – 800m
Amanda Daub – Discus
Kate James – 400m 

1999
Amanda Daily - Discus
Jamie Burke, Kate Rogers, Julie Burke, Michelle Loughmiller – 4x100m Relay Team
Michelle Loughmiller, Lisa Pierce, Stephanie Overton, Kate James – 4x400m Relay Team

1998
Deanna Armijo – Javelin
Carolyn Becker – High Jump
Kelley Bleiberg – High Jump
Amanda Daily – Discus
Alia Khan – 400m
Katie Nielsen – 100m Hurdles
4x400m Relay Team 

1997
Deanna Armijo - Javelin
Katie Nielsen – 100m Hurdles
4x100m Relay Team 

1996
Katie Nelson – 100m Hurdles
Evi Orologas – Discus and Shot Put
Tara Thomas – 400m, High Jump
Katherine Nielsen, Nicole Albert, Tara Thomas, Evi Orologas – 4x100m Relay Team 

1995
Nicole Albert – 800m
Ann Mumma – Discus, Shot Put 
Katherine Nelson – 100 Hurdles
Evi Orologas – Shot Put
Tara Thomas – 200m, 400m, High Jump
Kathy Westby – Discus 

1994
Nicole Albert – 800m
Lillian Casas – Hammer Throw
Jill Fuess – 800m
Ann Mumma – Discus, Shot Put
Evi Orologas – Shot Put
Tara Thomas – 200m, 400m, High Jump 

1993
Nicole Albert – 400m
Tania Love – 100m
Ann Mumma – Shot Put
Tara Thomas – 200m, 400m, High Jump
Lori Yost – Long Jump
Tara Thomas, Nicole Albert, Lori Yost, Tania Love – 4x100m Relay Team and 4x400m Relay Team

1992
Pam Beaver – 100m Hurdles, 400m Hurdles, High Jump, Long Jump
Jill Fuess – 400m, 800m
Tania Love – 100m, 200m
Ann Mumma – Shot Put
Lorena Rees – Triple Jump
Kathy Westby – Shot Put
Lorena Rees, Jill Fuess, Tania Love, Pam Beaver – 4x400m Relay Team
Lorena Rees, Pam Beaver, Shelly Burgess, Tania Love – 4x100m Relay Team


NAIA ALL-AMERICANS

1983 Beth Owens
1982 Beth Rockliff


NAIA DISTRICT III INDIVIDUAL CHAMPIONSHIPS

1991
Susie Sullivan – Javelin
Marisa van der Valk – 1,500m
Lisa Whitaker – Discus
Pam Beaver, Jennifer Wiley, Tania Love, Ariel James – 4x400m Relay Team 

1990
Susan Bluhm – 200m, 400m
Amy Rico, Pam Beaver, Tania Love; Daren Bernard – 4x400 Relay Team

1981                
Cathy Fulkerson – 800m, 1,500m, 3,000m
Beth Rockliff – 400m Hurdles, Javelin, Long Jump


NAIA ALL-DISTRICT III SELECTION

1990 Tania Love, Amy Rico, Pam Beaver, Susan Bluhm – 4x400m Relay Team
1990 Susan Bluhm – 200m, 400m, 4x400m
1989 Susan Bluhm – 400m 


NAIA ACADEMIC ALL-DISTRICT III SELECTIONS

1990 Dena Pierce
1988 Lori Zackula


GSAC INDIVIDUAL CHAMPIONSHIPS

1987 Lori Zackula – 3,000m